Walia bliżej ćwierćfinału

W niedzielnym spotkaniu grupy D Walijczycy po zaciętym boju pokonali Samoa 17-10.
Było to trzecie starcie tych zespołów podczas rozgrywek Pucharu Świata i dopiero pierwsze zwycięstwo Europejczyków ( Samoańczycy wygrali w 1991 i 1999 roku).

Walia nie przypominała drużyny, która tydzień temu była o włos od pokonania RPA. Widać , że Walijczykom ciężko gra się, gdy są w roli faworytów.
Kontuzji doznało dwóch kluczowych graczy, Dan Lydiate oraz James Hook, którego w przerwie zastąpił Leigh Halfpenny.
Początek spotkania był niemrawy, żadna z drużyn nie chciała się odsłonić , aby nie narażać się na kontrę przeciwników. W efekcie Walijczycy nie stworzyli sobie żadnej dogodnej sytuacji do przyłożenia w pierwszej połowie, jedyne punkty zdobywając z rzutów karnych.
Zawodnicy Samoa byli groźniejsi w ofensywie, na pierwsze przyłożenie musieliśmy jednak czekać do 40 minuty. Wówczas po wielu przegrupowaniach 5 punktów zdobył lewy filar Perenisse, Williams podwyższył i pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Samoańczyków 10-6.
Druga odsłona zaczęła się od ataków Walijczyków. Dużo świeżości wniósł do ich gry Halfpenny. 2 celne kopy Priestlanda wyprowadziły Walię na prowadzenie 12-10. Decydującą o losach meczu akcję rozpoczął w 67 minucie wspomniany Halfpenny. Po kilku podaniach piłka trafiła do Shane’a Williamsa , który nie zwykł marnować takich okazji. Priestland nie zdobył jednak dodatkowych 2 punktów i przewaga wynosiła jedynie 7 oczek. Zdesperowani Samoańczycy rzucili się do ataku, nie mieli jednak pomysłu na walijską obronę.
Zwycięstwo 17-10 daje reprezentacji Walii duże szanse na awans do ćwierćfinału, nie mogą jednak lekceważyć drużyny Fidżi, z którą zmierzą się za 2 tygodnie.

Walia – Samoa 17-10 ( 6-10 )

Punkty dla Walii: Hook 6 ( 2 k ), Priestland 6 ( 2 k ), Williams 5 ( 1 p )

Punkty dla Samoa : Parenisse 5 ( 1 p ), Williams 5 ( 1 k, 1 pdw )