Site icon rugby.info.pl

Wielkanocna Gra

Zapraszamy na otwarcie pierwszej w Polsce wystawy piłek do rugby – „Wielkanocna Gra”, które odbędzie się we czwartek, 18 marca o godzinie 17.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1. Wystawę będzie można oglądać do 4 maja.

Rugby od dawna jest nierozerwalnie związane z Wielkanocą, piłka potocznie nazywana „jajem” w prostej linii nawiązuje do jednego z symboli tych świąt i nowego życia.

Dawniej pomijane w prasie, rugby swój renesans przeżywało zawsze w okresie Wielkanocy. Gazety, które przez cały rok nie pisały nic o owalnej piłce traktowały rugby jako dyżurny temat w świątecznym wydaniu. Można więc było o rugby przeczytać niegdyś w „Sztandarze Młodych” czy „Trybunie”, a w następnych latach w „Super Expressie”. Również szacowny „Przegląd Sportowy” raczący nas przez cały rok „suchymi” wynikami z okazji świąt zamieszczał całostronicowy tekst lub wywiad koniecznie ze słowem „jajo”. Prasa regionalna pisząca regularnie o rugby w świątecznym numerze starała się napisać znacznie więcej, a zdjęcie z meczu koniecznie z dopiskiem zawierającym wzmiankowane „jajo” zdobiło często jego okładkę.

Od 1969 roku FIRA-AER (Międzynarodowa Federacja Rugby Amatorskiego) w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc organizowała Międzynarodowy Turniej Rugby przemianowany na Mistrzostwa Europy, a następnie na Mistrzostwa Świata w kategorii juniorów. Tradycję tą kontynuuje IRB (Międzynarodowa Rada Rugby), która obecnie niepodzielnie włada światowym rugby, finałowe mecze w najwyższej grupie rozgrywane są zawsze w Wielką Sobotę, a zawodnicy po podzieleniu się jajkiem wracają do domów na święta lub już po nich, zależnie od odległości.

Również Polski Związek Rugby nawiązując do związków owalnej piłki z Wielkanocą regularnie wyznacza w Wielką Sobotę ligowe kolejki, organizowane są mecze pucharowe, turnieje i mecze towarzyski. W tym roku ta tradycja kolejny raz zostanie podtrzymana, Pogoń Siedlce rozegra mecz kontrolny z WFS Siedlce Veterans, a po nim oba zespoły podzielą się jajkiem i złożą sobie świąteczne życzenia. Do Wielkanocy nawiązuje też ważny moment w historii polskiego rugby, w 1924 roku właśnie w okresie Wielkanocnym reprezentacja Polski oparta na graczach Orła Białego Warszawa rozegrała pierwsze mecze międzypaństwowe z Rumunią w Bukareszcie.

Nie ma więc lepszego okresu niż dni poprzedzające i następujące po Wielkanocy by pokazać w Siedlcach owe „jaja” czyli piłki do rugby z całego świata. Ograniczenia przestrzeni wystawowej spowodowały, że część ekspozycji prezentujemy w formie zdjęć. Można obejrzeć piłki wykonane z różnorodnych materiałów, różnych rozmiarów i przeznaczenia. Organizatorem wystawy jest sekcja rugby MKS Pogoń Siedlce przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, jedynie największą piłkę Gilberta wypożyczył organizatorom Polski Związek Rugby.

Piłkom towarzyszą wybrane artykuły „Wielkanocne” i reprodukcje pocztówek świątecznych z motywami rugby. Jest także ilustrowana historia tej dyscypliny, zarys przepisów, a także podstawowe informacje o sportach bratnich (Rugby 7, Rugby League- Liga Rugby, rugby plażowe), pokrewnych (futbol kanadyjski, futbol amerykański, futbol australijski, futbol gaelicki) czy o zbliżonej nazwie (rugby na wózkach, rugby podwodne).

Nazwa „Wielkanocna gra”, jest bardzo trafna bowiem żaden inny sport nie jest równie mocno powiązany z tym radosnym świętem jak właśnie rugby.

Jacek Wierzbicki MKS Pogoń Siedlce

Exit mobile version