Wieści z Kongresu FIRA

Poza potwierdzeniem nowych zasad rozgrywania M.E. Juniorów (najbliższe odbędą się w dniach 15-24.04.2011 we Francji w regionie Armagnac-Bigorre) już z udziałem wszystkich krajów rywalizujących w Pucharze 6 Narodów, podczas kongresu wiele miejsca poświęcono propozycji rozgrywania europejskiego Grand Prix mężczyzn w odmianie 7-osobowej, który miałby być uzupełnieniem rozgrywek IRB Sevens i formą przygotowania do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2016.

Poinformowano także o zapowiadanej od jakiegoś czasu decyzji IRB w sprawie regulacji dotyczącej rozgrywania oficjalnych meczów na sztucznej nawierzchni. Już w sezonie 2010/2011 jeśli nawierzchnia posiada aprobatę IRB rywal nie będzie mógł odmówić rozegrania na niej meczu.

Najwięcej emocji wzbudziły ustalenia dotyczące terminów spotkań. Ze względu na toczące się rozmowy z potencjalnymi sponsorami rozgrywek europejskich FIRA-AER naciskała na ustalenie większości spotkań w pierwszej dywizji w terminie luty – marzec 2011, a wszelkie odstępstwa musiały być uzgodnione przez zainteresowane federacje.
Ustalono także, że miesiące maj, czerwiec i lipiec zostaną przeznaczone na rozgrywki w odmianie 7-osobowej.

Ostatecznie więc w najbliższym sezonie nasza reprezentacja rozegra pięć spotkań w następujących terminach:

9 października 2010 z Czechami w Pradze,
6 listopada 2010 z Mołdawią w Polsce
20 listopada z Niemcami w Niemczech (Hannover lub Heidelberg)

12 marca z Belgami w Polsce
16 kwietnia z Holandią także w naszym kraju.

Co więcej zostaliśmy zobowiązani do przedstawienia miejsc rozegrania tych spotkań już w przyszłym tygodniu (do 2 lipca). Dlatego wszyscy zainteresowani organizacją spotkań naszej drużyny narodowej w nadchodzącym sezonie powinni zgłosić to dowolną drogą natychmiast po zapoznaniu się z tą informacją.

Tradycyjnie też FIRA-AER przyznała medale za wkład w rozwój europejskiego rugby i pracę na jego rzecz. W gronie nagrodzonych znalazł się Grzegorz Borkowski – sekretarz generalny Polskiego Związku Rugby. Z rąk szefa organizacji Jeana-Claude Baque medale odebrało 10 osób: brązowe – George Tchumburidze (oficer rozwoju Gruzińskiej Federacji Rugby), Mike Beeman (sekretarz generalny Maltańskiej Federacji Rugby), Menachem Ben Menachem (były oficer rozwoju, obecnie prezes Izraelskiej Federacji Rugby), Klaus Blank (Niemiecki Związek Rugby), Lurent Otten (Belgijska Federacja Rugby); srebrne – Grzegorz Borkowski (Polski Związek Rugby), Patrick Robin (Francja, FIRA-AER), Vladimir Pavlov (wiceprezes Rosyjskiej Federacji Rugby); złote trafiły do prezesa Maltańskiej Federacji – Martina Galei i wieloletniego działacza Portugalskiego Związku Rugby Cesara Pedago.

BILETY
Do federacji europejskich trafiła informacja o cenach biletów na mecze w finałach RWC 2011 możliwych do zamówienia przez poszczególne Związki, których reprezentacje nie uczestniczą w turnieju rogrywanym w Nowej Zelandii pomiędzy 9 września a 23 października 2011 r. Jednocześnie przypomniano, że pula tych biletów przeznaczona jest wyłącznie dla osób czynnie wspierających Federacje i rugby w tych krajach, a Związki ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie się tych osób oraz gwarantują, że bilety nie trafią do otwartej sprzedaży.
Dlatego do 30 lipca br. wszyscy zainteresowani nabyciem biletów tą drogą winni przesłać do biura Związku pisemne zamówienie zawierające: liczbę biletów na poszczególne mecze mistrzostw wraz z imienną listą osób dla których są zamawiane oraz oświadczenie o gotowości do zapłaty za zamówione bilety do 15 grudnia br.
Wszyscy inni kibice rugby mogą też próbować nabyć bilety w sprzedaży publicznej poprzez oficjalnych „travel agent” lub uruchomioną nieco poźniej stronę (tą drogą każdy będzie mógł zakupić maksymalnie 4 bilety).

PZRugby