Wieści ze świata rugby – 26 września

POLSKA:

W weekend rozpoczyna się 6 kolejka Ekstraklasy. W Sopocie Ogniwo podejmie warszawską Skrę. W barwach gości zagra aż trzech Tongijczyków i jeden Nowozelandczyk, mający na koncie występy w legendarnej drużynie All Blacks. Ten najbardziej znany to oczywiście Vaha Halaifonua, Tongijczyk, który już 10 października zadebiutuje w barwach reprezentacji Polski w meczu z Ukrainą. Drugi – to postać zupełnie nowa w naszej Ekstralidze. Tukiterangi Raimona, bo o nim mowa, pochodzi z Nowej Zelandii. Gra na pozycji filara. Ma w swym sportowym cv występy w czterech sezonach nowozelandzkich rozgrywek Mitre 10 Cup (Southland, potem Manawatu). No i przede wszystkim grał dla legendarnej ekipy All Blacks (reprezentacja Nowej Zelandii). Wprawdzie „tylko” w zespole do lat 20, ale to najwyższa z możliwych rekomendacja. Był na mistrzostwach świata w 2012. Ostatnio grał dla mistrzów Hiszpanii, VRAC. To co pokazał w swym debiutanckim występie w Ekstralidze – starciu z Master Pharm – budziło podziw od pierwszej do ostatniej minuty. (źródło: polsat sport)

Kacper Boruc i Kacper Skup zostali powołani na konsultację szkoleniową kadry U-18. (źródło: strona MKS Pogoń Awenta Siedlce)

Jakub Dec i Sylwester Gąska wezmą udział w konsultacjach reprezentacji Polski do lat 20. Na liście rezerwowej znalazł się ponadto powracający do treningów po kontuzji Dominik Tomaszewski. (źródło: strona Edach Budowlani Lublin)

Orkan Sochaczew – Arka Gdynia, ten mecz będzie ważny szczególnie dla Radosława Rakowskiego, który przed tym sezonem wrócił, po latach gry w Arce, do sochaczewskiej drużyny, której jest wychowankiem.
Z gdyńskimi „Buldogami” Rakowski zdobywał mistrzostwo Polski, awansował też z tej drużyny do reprezentacji Polski w obu odmianach rugby. W Arce wciąż gra kilku zawodników, z którymi święcił największe triumfy – z powracającym do wielkiej formy Szymonem Sirockim na czele (źródło: tusochaczew.pl)

ŚWIAT:

Ciekawą statystykę podała strona Crusaders. Otóż wszyscy zawodnicy klubu, podczas meczy  zakończonego sezonu, przebiegli dystans 8 534 km. (źródło: oficjalna strona klubu)

Premiership Rugby potwierdziło, że nowi mistrzowie Anglii zostaną koronowani na stadionie Twickenham w sobotę 24 października, a finał rugby Gallagher Premiership Rugby odbędzie się na najsłynniejszym angielskim stadionie po raz 18. z rzędu. Ale bez udziału publiczności. (źródło: ruck.co.uk)

Była gwiazda All Blacks, Jerome Kaino , ujawnił w wywiadzie, że uwielbia wychodzić w Tuluzie z Cheslinem Kolbe do restauracji. „Uwielbiam chodzić z nim do restauracji, ponieważ kiedy Cheslin jest w restauracji, jest duża szansa, że dostaniemy kilka drinków lub posiłek gratis” (źródło: rugbypass)

Powrót Iana Madigana do Irlandii z Gallagher Premiership został uznany za pozytywny dla irlandzkiego rugby, ale błąd w dokumentacji spowodował, że Ulster otrzymał grzywnę w wysokości 10000 euro i jeden punkt odebrany z ich sumy punktów w sezonie 2019/20. Ulster został teraz upomniany za to, że w swoich meczach Guinness PRO14 23 i 29 sierpnia klub wybrał Iana Madigana bez otrzymania odpowiedniej dokumentacji od Rugby Football Union (RFU) po jego przybyciu z Bristol Bears. (źródło: rugbypass)

Rugby amatorskie w Anglii powróci najwcześniej w styczniu 2021 r. (źródło: rugbypass)

Leone Nakarawa, była gwiazda Racing 92, miała przybyć do Glasgow na początku tego tygodnia. Niestety, menedżer Warriors, Danny Wilson poinformował, że gwiazda jego drużyny nie przyjechała jeszcze do Szkocji. To właśnie w grudniu 2019 roku Racing 92 zwolnił Fidżyjczyka Leone Nakarawę, który wrócił z ostatnich Mistrzostw Świata w Japonii dwa tygodnie później niż początkowo planowano.
Leone Nakarawa żąda od Racing 92 miliona euro za nadużycie i przedterminowe rozwiązanie umowy o pracę. Sprawa zostanie rozstrzygnięta przez trybunał pracy 1 października w Paryżu .
(źródło: rugbyrama)

Były trener Wallabies – Michael Cheika – podpisał kontrakt z Argentyną, aby pomóc jej w Mistrzostwach Rugby.
Cheika, który zrezygnował z funkcji trenera reprezentacji Australii, po upokarzającej porażce Wallabies w ćwierćfinale z Anglią w zeszłym roku, będzie pracował jako zewnętrzny doradca podczas turnieju w Australii. Zaczęliśmy rozmawiać z Michaelem na początku roku – powiedział trener Argentyny Mario Ledesma w oświadczeniu. „Zasugerowałem mu pomysł ponownej współpracy i od razu zainteresował się… zawsze bardzo lubił argentyńskie rugby”
(źródło: the42.ie)

Kontuzjowany duet graczy All Blacks – Scott Barrett i Ngani Laumape, dokonują „obiecujących” i „zachęcających” rekonwalescencji po długotrwałych urazach, które trzymały ich na uboczu przez wiele miesięcy. Niewykluczone, że będą oni gotowi na rozpoczynający się niedługo turniej The Rugby Championship. (źródło: rugbypass)

Reprezentacja Australii pod wodzą Dave’a Renniego przybyła w piątek do Nowej Zelandii i natychmiast został umieszczona w izolacji na 14 dni przed meczami Pucharu Bledisloe z All Blacks, które zagrają w przyszłym miesiącu.
Wallabies zaznaczyli swój pierwszy dzień w izolacji w Nowej Zelandii wiadomością, że wrócą do pełnego wynagrodzenia przez resztę roku zgodnie z umową między Rugby Australia (RA) a Rugby Players Union Association (RUPA).
RA została zmuszona do wprowadzenia cięć płac na początku tego roku z powodu niepewności finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa, a gracze zaakceptowali 60-procentową obniżkę płac. (źródło: rugbypass)