Wprowadzenie do Currie Cup 2009

Zbliża się wielkimi krokami nowy sezon w Currie Cup. Ju od 10 lipca 8 najlepszych drużyn klubowych z RPA stanie do rywalizacji o tytuł Mistrza Republiki Południowej Afryki.
Sezon trwający do końca października podzielony jest na dwie rundy. W pierwszej rundzie 8 drużyn gra mecz i rewanż (każdy z każdym). W drugiej rundzie cztery najlepsze drużyny grają w playoff’ach o tytuł
(tak jak w Polsce), a dwie najsłabsze grają w barażach o utrzymanie w lidze z dwoma najlepszymi zespołami z First Division (2 liga).

Tytułu broni zespół Sharks, który w zeszłorocznym finale pokonał Blue Bulls (mistrza Super 14 z tego roku) 14:9. W tym roku w walce o tytuł, oprócz w/w drużyn będą liczyć się również Cheetahs (mistrz 2005,2006,2007) oraz Xerox Golden Lions i Western Province. Na walkę o utrzymanie w lidze typowane są drużyny Boland, Griguas i Platinum Leopards.
Pierwsze dwa mecze już 10 lipca (Boland-Leopards i Cheetahs-Griquas), a dzień później Blue Bulls-Lions i Western Province-Sharks. Relację z każdego tygodnia będziecie mogli przeczytać na www.rugby.info.pl !

Jak wyglądał rynek transferowy wśród klubów? Wymiana zawodników wśród afrykańskich drużyn jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem niż w Europie. Kluby grające w Currie Cup reprezentują poszczególne prowincje w RPA i transfery graczy są sporadyczne. Na szczęście coś tam się dzieje więc udało mi się wygrzebać kilka perełek 🙂

Boland Cavaliers pozyskali 5 graczy. Dwóch filarów Jane du Toit iJohan Roets z klubu Maties, numer 8 Grant le Roux z klubu Pukke, obrońcę Mark Harris z Golden Lions i środkowego ataku Ernie Kruger z zespołu Valke.
Golden Lions pozyskali ósemkę Nico Luus’a z Valke, natomiast klub opuścili Anton Van Zyl (Western Province),Gareth Hardy (Leeds) i Ernst Joubert (Saracens).
Czarny koniem tegorocznych rozgrywek może okazać się zespół Western Province. Wzmocniony kilkoma wychowankami oraz wspieraczem Van Zyl’em z Golden Lions i Chrisem Jack’iem z Saracens na ósemce,
może powalczyć o medal. O sile tego zespołu przekonali się ostatnio British and Irish Lions.
W czołowych drużynach zmian nie było zbyt wiele. Jedynie Blue Bulls stracili rezerwowego Van Heerdena, który przeniósł się do angielskiego Saracens.
Jak zwykle groźny powinien być też zespół Cheetahs, w którym błyszczy skrzydłowy Danwel Demas(świetny sezon w Super 14, dwa przyłożenia w dwóch meczach przeciw British and Irish Lions)oraz reprezentanci RPA Sevens – Philip Snyman i Lionel Mapoe.
Natomiast bez zmian u broniących tytułu – Sharks. Po nieudanym sezonie w Super 14 ich celem numer jeden jest obrona tytułu mistrza RPA. Sezon zapowiada sie znakomicie…