Site icon rugby.info.pl

WR: Jak z zawodnika zrobić trenera

World Rugby zaprosił 34 profesjonalnych zawodników i zawodniczki z ośmiu krajów na kursy Level 1 i Level 2 w siedzibie Racing 92 na obrzeżach Paryża. Większość z nich będzie kończyć zawodową karierę, ale ich wiedza może być przekazana następcom jeżeli wybiorą drogę trenera rugby.

Plessis-Robinson, imponujący obiekt treningowy Racing 92 gościł zawodników i zawodniczki z Wysp Pacyfiku, krajów Ligi Celtyckiej i Południowej Afryki podczas pierwszych kroków w kierunku kariery trenerskiej. W kurcie uczestniczyli m.in. byli reprezentanci All Blacks, Joe Rokocoko i Chris Masoe, którzy rozpoczęli pracę w Racing 92 odpowiednio jako trener Akademii i trener obrony. – To był zaszczyt uczestniczyć w tym kursie, wiele się nauczyłem i zachęcam wszystkich do udziału w następnych – powiedział Masoe.

Po ukończeniu kursów, uczestnicy jako początkujący trenerzy powrócą do swoich klubów. Będą prowadzić dziennik sesji treningowych, meczów wnikliwie obserwując pracę swoich drużyn. Kursy Level 1 i 2 można wykorzystać jako odskocznię do dalszych, bardziej zaawansowanych. Ollie Atkins, reprezentantka gra obecnie we francuskim klubie Rouen, będzie kończyć karierę i przygotowuje się do swojego nowego miejsca w rugby: – Uważam, że był to niezwykle pouczający, wciągający i naprawdę przyjemny weekend. Dało mi to zupełnie nowe spojrzenie na coaching i sposób, w jaki przekazuje się wiedzę zawodnikom o różnych umiejętnościach i mocnych stronach.

Kurs Level 1 koncentruje się na zastosowaniu zasad rugby do gry drużyny, identyfikowaniu błędów technicznych, planowaniu i przeprowadzaniu sesji treningowych, stosowaniu zarządzania ryzykiem oraz wykazaniu zrozumienia zasad gry. Kurs poziomu Level 2 koncentruje się na identyfikacji technicznych i ogólnych umiejętności trenerskich, autorefleksji na temat własnych wyników jako trenera, rozwijaniu filozofii treningu i gry, identyfikacji metod treningowych i ich zastosowaniu we własnej praktyce, stosowaniu zasad ataku i obrony do analizy gry drużyny, wykorzystaniu analizy kluczowych czynników jako narzędzia poprawy gry zawodnika; bezpiecznym trenowaniu umiejętności indywidualnych, zrozumieniu koncepcji analiz oraz opracowaniu niektórych kryteriów wyboru.

Sesje były prowadzone przez wielu doświadczonych edukatorów trenerów, w tym Head of Technical Services World Rugby Marka Harringtona i trenerów World Rugby Johna Schropfera, Roba Clilverda, Anthony’ego Granję i Colina O’Hare’a.

Kurs w Plessis-Robinson był już szóstym tego typu, Harrington widział, jak poprzednie były odskocznią dla graczy, którzy zostali trenerami, przykładem jest Seremaia Bai z Fiji. Przewiduje również, że część uczestników ostatniego kursu podąży tą drogą. – To był ich pierwszy szczebel na trenerskiej drabinie, jeśli uda nam się z tego kursu pozyskać 10 szkoleniowców to będzie świetny wynik – powiedział.

Źródło: World Rugby

Exit mobile version