Zadowolone dzięwczęta wróciły z camp’u w Zance

W bardzo dobrych nastrojach wróciły z międzynarodowego camp’u w Zance (Węgry) zawodniczki reprezentacji Polski kobiet w rugby. Sesje treningowe i turniej przyniosły możliwość oceny szerokiego składu reprezentacji i dały czas na modyfikację dotychczasowych założeń taktycznych pod kątem majowych Mistrzostw Europy.

Do turnieju zdecydowaliśmy się wystawić 2 drużyny (team A i team B), co miało dać możliwość ogrania się w cyklu turniejowym wszystkim zawodniczkom. Team B składał się z zawodniczek mających krótszy staż treningowy oraz zawodniczek, które stanowią bezpośrednie zaplecze 1 drużyny. Niestety drobne urazy podczas treningów wyeliminowały z gier Natalię Lutrzykowską i Martę Dębską. Team B rozegrał podczas turnieju 3 mecze (jako drużyna Barbarians na zmianę z II zespołami Czech i Austrii w grupie B), a prowadzenie zespołu powierzone zostało Agnieszce Walczyk i Monice Baniewicz. Debiut trenerski w reprezentacji Polski wypadł niezwykle okazale – szczególnie w pierwszym meczu przeciwko Słowenii.

Wyniki meczy w grupie B:
Polska B – Dania 0-10,
Polska B – Słowenia 36-0 /punktowały: Małgorzata Kłos 15 , Emila Banaszek 10, Marta Opolska 6, Małgorzata Bubacz 5/;
mecz o miejsce 4 w grupie B: Polska B – Słowenia 17-10.

Odkryciem turnieju została młoda zawodniczka R.C. Ruda Śląska – Patrycja Bober.

Team A rywalizował w grupie A z Finlandią, Czechami, Węgrami i Austrią.
Wyniki gier grupowych:
Polska – Finlandia 27-0 /punktowały: Dorota Filipek 15, Sylwia Kilkowska 10, Monika Baniewicz 2/;
Polska – Węgry 10-14 /punktowały: Dorota Filipek 5, Emila Banaszek 5/;
Polska – Austria 17-10 /punktowały: Marta Stachniuk 7, Sylwia Kilkowska 5, Marta Smeja 5/;
Polska – Czechy 17-7 /punktowały: Marlena Mroczyńska 5, Agnieszka Walczyk 5, Sylwia Kilkowska 5, Marta Stachniuk 2/.

Wyniki meczy eliminacyjnych pozwoliły zająć 2 miejsce w grupie A co dało nam awans do finału imprezy, gdzie powtórnie spotkaliśmy się z drużyną Węgier. Niestety finał był najsłabszym z meczy rozegranych w Zance jeśli chodzi o grę ofensywną. Do tego doszła spora liczba strat w akcjach 1 na 1 i brak realizowania założeń taktycznych na boisku. Stąd przegrana 24-0.

Na zakończenie Graham Smith i LJ Adams (trener i zawodniczka reprezentacji Anglii) wybrali „drużynę marzeń turnieju”.

W meczu ALL STARS przeciwko zwycięzcy turnieju – drużynie Węgier, reprezentację Polski godnie reprezentowała Marta Stachniuk . Wyróżnienie uzasadniono: „postęp jakiego dokonała Marta w ciągu ostatniego roku jest bardzo duży, widać efekty pracy indywidualnej oraz rozumienie i realizację założeń gry zespołowej”.
Reasumując – kolejny etap przygotowań bardzo udany sportowo i organizacyjnie, obyło się bez poważniejszych urazów co pokazuje dobre przygotowanie do sezonu prowadzone w klubach i kadrach wojewódzkich. Wyniki pozwalają z nadzieją patrzeć na start w Mistrzostwach Europy, a wiele rozmów w kuluarach mam nadzieję zaowocuje powstaniem Turnieju Morza Bałtyckiego dla Kobiet – Baltic Cup i powołaniem na wzór węgierskiej federacji dodatkowych, młodych reprezentacji kobiet U18 i U16.

Serdeczne podziękowania dla Bogdana Jancena – to już kolejne wparcie udzielone reprezentacji Polski Kobiet podczas jej międzynarodowych zmagań.
Przypomnę, że w tegorocznych Mistrzostwach Europy grać będą 34 reprezentacje podzielone na trzy dywizje:
Top 10 – Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Anglia, Portugalia, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Rosja;
Dywizja A – Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Mołdawia, Łotwa, Malta, Czechy, Rumunia, Szwajcaria, Izrael;
Dywizja B – Gruzja, Nordic Barbarians, Polska , Serbia, Słowenia, Ukraina, Dania, Bośnia & Hercegowina, Węgry, Litwa, Luksemburg, Norwegia.

Wykorzystano zdjęcia za kadry kobiet.

PZRugby