ZAWODNICY CLERMONT AUVERGNE MISTRZAMI FRANCJI!!!

W finałowym pojedynku na Stade de France Clermont zrewanżowało się Perpignan za zeszłoroczną porażkę na tym samym etapie rozgrywek, wygrywając 19:6 i zdobywając w ten sposób mistrzowski tytuł po raz pierwszy w historii.

29.05.10 Saint Denis – Stade de France

USA Perpignan 6:19 Clermont Auvergne

Sędzia: Christophe Berdos

Perpignan pkt: Jerome Porical 6 (2k)

Clermont pkt: Morgan Parra 11 (1pd, 3k), Napolioni Nalaga 5 (1P), Anthony Floch 3 (1dg)

USA Perpignan :15 Jerome Porical, 14 Adrien Planté , 13 David Marty, 12 Maxime Mermoz, 11 Christophe Manas, 10 Gavin Hume, 9 Nicolas Durand, 8 Jean-Pierre Pérez, 7 Henry Tuilagi, 6 Ovidiu Tonita, 5 Robins Tchale-Watchou, 4 Olivier Olibeau, 3 Nicolas Mas (kpt), 2 Guilhem Guirado, 1 Perry Freshwater
Rezerwowi: 16 Marius Tincu, 17 Jerome Schuster, 18 Guillaume Vilaceca, 19 Gregory Le Corvec, 20 David Mélé, 21 Nicholas Laharrague, 22 Jean-Philippe Grandclaude, 23 Kisi Pulu

Clermont : 15 Anthony Floch, 14 Napolioni Nalaga, 13 Aurélien Rougerie (kpt), 12 Marius Joubert, 11 Julien Malzieu, 10 Brock James, 9 Morgan Parra, 8 Elvis Vermeulen, 7 Alexandre Lapandry, 6 Julien Bonnaire, 5 Thibault Privat, 4 Jamie Cudmore, 3 Martin Scelzo, 2 Mario Ledesma, 1 Thomas Domingo
Rezerwowi: 16 Benoît Cabello, 17 Davit Zirakashvili, 18 Julien Pierre, 19 Alexandre Audebert, 20 Kevin Senio, 21 Tasesa Lavea, 22 Gonzalo Canale, 23 Vincent Debaty

Spotkanie finałowe było rewanżem za zeszłoroczny pojedynek. Wtedy zwycięzcami okazali się Katalończycy. Wszyscy zastanawiali się czy Clermont w czwartym z rzędu, a jedenastym w historii finale, w końcu uda się zwyciężyć. Kibice Perpignan liczyli zaś na ósmy tytuł Mistrzów Francji. Najgroźniejszą ich bronią miał być niezwykle skuteczny w ostatnich spotkaniach Jerome Porical. Niestety dla sympatyków żółto-czerwonych nie miał on swojego dnia. Nie trafił aż czterech z sześciu kopów na bramkę. Prawie 100% skutecznością popisał się za to Morgan Parra, który zdobył najwięcej punktów dla Clermont. Właśnie łącznik młyna gości rozpoczął punktowanie w tym meczu, wykorzystując karnego w 11 minucie. Chwilę potem Nalaga wykorzystał podanie Jamesa oraz swą siłę fizyczną, zdobywając jedyne w meczu przyłożenie. Parra udanie podwyższył a potem kopnął karnego. W międzyczasie Porical dwukrotnie dodawał po trzy oczka dla obrońców tytułu. Do przerwy więc rezultat brzmiał 13:6 dla wicemistrzów Francji. Po przerwie Clermont było stroną przeważającą, mając 65% posiadania piłki. Perpignan starało się wykorzystać wszelkie możliwe okazje, lecz słabszy dzień miał Porical. Momentem, który zadecydował o wygranej gości był niecelny kop obrońcy Katalończyków w 62 minucie. Chwilę potem Parra powiększył prowadzenie swego zespołu o trzy oczka. Kropką nad i był skuteczny drop-goal Flocha na dziesięć minut przed końcem. Końcowy gwizdek sędziego spowodował szał radości wśród zawodników oraz sympatyków Clermont.