Zimowe przygotowania I ligowców

Wyścig do wszystkich zaszczytów sezonu 2004/5 trwa – wszyscy
I ligowcy intensywnie ładują akumulatory podczas okresu przygotowawczego.

Arka Gdynia – Treningi odbywają się 6 x w tygodniu na hali, siłowni i w terenie, frekwencja bardzo dobra blisko 40 zawodników na każdym treningu. Kierownictwo drużyny planuje rozegranie kilku sparingów między innymi ze Szwedzką drużyną klubową. Na zgrupowanie niestety nie będzie czasu, ponieważ większość zawodników pracuje lub się uczy.
Jeśli chodzi o wzmocnienia to wypożyczony na wiosnę został z Ogniwa Sopot Łukasz Szostek i jeśli wszystko się dobrze ułoży szykujemy jeszcze dodatkową niespodziankę personalną, ponadto liczymy, że do pełni sił po kontuzji wróci Maciej Stachura, nikt nie ubywa.

Budowlani Łódź – Treningi odbywają się 5 x w tygodniu. Drużyna jedzie na dwa zgrupowania – do Szczyrku i Spały. Pomimo, iż frekwencja na treningach jest wysoka średnio około 40 zawodników Kierownictwo klubu planuje wzmocnienia zwłaszcza w formacji młyna, mówi się nawet o dwóch klasowych zawodnikach zagranicznych lub reprezentacyjnych do I linii młyna.
Drużyna ma szanse grać na zasadach półzawodowych, ponieważ dostała specjalne dofinansowanie od miasta 333 tyś zł(dostały tylko 3 kluby mające szanse zdobyć mistrzostwo krajowe w Łodzi), ponadto trwają bardzo poważne rozmowy dotyczące sponsora generalnego (zmiana nazwy dodawanej do „Budowlani…”). Klub liczy również na firmy sponsorujące dotychczas.

Lechia Gdańsk – Treningi odbywają się 3 x w tygodniu plus dodatkowo treningi indywidualne na siłowni. Trener Marek Płonka nie planuje żadnego zgrupowania natomiast pewne jest rozegranie 4 sparingów z lokalnymi rywalami (5.03.05 z Arką). Jedynym wzmocnieniem jest Maciej Szablewski I który przechodzi z AZS – AWFiS Gdańsk, dodatkowo po kontuzjach wracają do składu: Wojcieszak, Doroszkiewicz i Lipkowski.

Posnania Poznań – Treningi odbywają się 5 x w tygodniu pod wodzą Krzysztofa Baranieckiego. Pod koniec lutego planowany jest wyjazd na obóz przygotowawczy do Trzcianki.
W składzie bez zmian włącznie z zawodnikami z Ukrainy, którzy powinni w marcu dołączyć do drużyny.

Orkan Sochaczew – Treningi odbywają się 6 x w tygodniu plus sauna i odnowa biologiczna. Planowane jest zgrupowanie pod koniec lutego w Zakopanem, ponadto przed startem rozgrywek drużyna rozegra 3 mecze sparingowe w tym z drużyną z Anglii (Melton). Na temat wzmocnień wiadomo tylko, że jeśli w ogóle będą to tylko kosmetyczne. Na wiosnę z powodu kontuzji i operacji barku nie zagra Piotr Kobek.
W klubie nastąpiła zmiana Zarządu, co prawdopodobnie może zaowocować zdobyciem sponsora i profesjonalizacją w działaniach sekcji rugby w Orkanie.

Budowlani Lublin – Treningi odbywają się 3 x w tygodniu plus indywidualnie treningi siły. Planowane jest zgrupowanie w okolicach Lublina. Nie szykowane są żadne wzmocnienia, prawdopodobnie zakończy karierę Tomasz Mietlicki. Celem drużyny w przygotowaniach i podczas wiosennych rozgrywek jest przebudowa i ogranie w lidze młodych zawodników. Na koniec I kwartału odbędą się wybory do zarządu klubu.

AZS – AWF Folc Warszawa – Drużyna trenuje 4 x w tygodniu pod przewodnictwem nowej kadry trenerskiej – Paweł Bogusz, Krzysztof Folc, Paweł Piekarek. Całą zimę Akademicy przetrenują na własnych obiektach. Nie planowane są wzmocnienia drużyny oprócz juniorów.

Skra Warszawa – Treningi odbywają się 3 x w tygodniu plus indywidualnie siłownia i lekkoatletyka. Jedynymi wzmocnieniami będą juniorzy i wracający do drużyny jej wychowankowie. Trener Andrzej Kopyt planuje zgrupowanie w Lubiejewie.

Ogniwo Sopot – Trenerami w drużynie nadal są Grzegorz Kacała i Sylwester Hodura. Drużyna trenuje 4 x w tygodniu, nie planowane są zgrupowania. Wiosenny skład zależy od tego, kto podejmie treningi ewentualne wakaty mają wypełnić juniorzy. Do Arki Gdynia został wypożyczony Łukasz Szostek.

AZS – AWFiS Gdańsk – Treningi 5 x tygodniu plus sauna. Planuje się zgrupowanie w Sztutowie. Z drużyny odszedł Maciej Szablewski nie są planowane wzmocnienia. Prawdopodobnie drużyna może liczyć na grę Ukraińców (grających w poprzednim sezonie).

Jeśli chodzi o Ogniwo Sopot i AZS Gdańsk coraz głośniej się mówi o planowanej fuzji między tymi drużynami, jednak redakcja zastrzega, iż nie jest to informacja potwierdzona.