Zmiany w klubowej rywalizacji 7-ek

Posiedzenie Zarządu podczas finałów MPS w rugby 7 zgodnie z zapowiedziami poświęcone było w zdecydowanej większości tej olimpijskiej odmianie naszej gry.
Poza oceną startów naszych reprezentacji w tegorocznych imprezach mistrzowskich, po wysłuchaniu obu trenerów reprezentacji (Krzysztof Folc, Jarosław Bator) podjęte zostały decyzje dotyczące systemu rozgrywek klubowych w sezonie 2012/2013, które służyłyby podnoszeniu poziomu sportowego naszych drużyn w rywalizacji siódemek.

Postanowiono, że o mistrzostwie Polski w roku 2013 zdecydują wyniki dwóch półfinałowych turniejów strefowych (podział północ-południe podobnie jak w Pucharze Polski) i dwudniowego turnieju finałowego.

Obligatoryjny udział w zawodach mistrzowskich dotyczył będzie zespołów Ekstraligi i I ligi rugby , a pozostali mogą przystąpić do rywalizacji o mistrzostwo przesyłając pisemne zgłoszenie w terminie do 15 września br. Jeśli zgłoszony zespół nie przystąpi do rywalizacji będzie podlegał określonym w regulaminie sankcjom.

Jeśli do walki o mistrzostwo kraju zgłosi się liczba zespołów zapewniająca udział w turniejach półfinałowych co najmniej 10 drużyn one także będą rozgrywane w przyjętym w rozgrywkach międzynarodowych systemie zawodów dwudniowych.

Ponadto jedynym systemem rozgrywek 7-osobowych firmowanych przez Polski Związek Rugby będzie Polska Liga Ruby 7 . Jej uczestnicy zobowiązani będą do pełnego przestrzegania przepisów i regulaminów, posiadania licencji klubowej i licencji zawodniczych, a sędziowie zawodów będą wyznaczani przez Kolegium Sędziów. Terminarz tych rozgrywek zostanie ogłoszony w zależności od liczby drużyn, która zgłosi się do udziału. Tu także oczekujemy pisemnych zgłoszeń do dnia 15 września br.

Poza zgłoszeniami udziału oczekujemy propozycji ze strony klubów zainteresowanych organizacją turniejów w lidze oraz półfinałowych i finałowych zmagań w Mistrzostwach Polski.

Kolejną ważną zmianą jest rezygnacja z rozgrywania turniejów w kategorii kadeta , a przywrócenie rywalizacji siedmioosobowej w grupie młodzieżowca do lat 21.

Ze względu na znaczący charakter proponowanych zmian prosimy o opinie przedstawicieli zainteresowanych klubów w tej sprawie (oczekujemy na nie do 3 września br.).

PZRugby