Reprezentacja Japonii rugby 7 na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016.

Rewelacyjna postawa Japończyków w drugiej połowie meczu finałowego z Hong Kongiem, pozwoliła w ostateczności na zwycięstwo w azjatyckich kwalifikacjach do turnieju olimpijskiego Rio 2016.

Reprezentacja Japonii zwyciężyła z Hong Kongiem 24-10, przegrywając do przerwy 0-10. Druga połowa spotkania okazała się koncertem gry w wykonaniu Japończyków, którzy w drodze do finału nie stracili nawet punktu. W czasie rozgrywek grupowych Japończycy zwyciężyli 38-0 Taiwan, 66-0 Singapur, 47-0 z Koreą Południową i 34-0 Chiny. W meczu półfinałowym nie mieli również problemu z pokonaniem 43-0 Sri Lanki.

Jednocześnie szansę na grę w Igrzyskach w Brazylii, ze względu na możliwość udziału w turnieju repasażowym, wciąż mają reprezentacje Hong Kongu, Sri Lanki oraz Korea Południowa.