Super Springboks wygrali Tri Nations Cup!

Drużyna RPA po sobotnim zwycięstwie nad Nową Zelandią 32:29 zapewniła sobie zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Trzech Narodów. Już do przerwy dominacja gości nie podlegała dyskusji. Dzięki przyłożeniom Fourie du Preez (18 min) i Jean de Villiers (50 min.) Springboks prowadzili po 40 min. 22:12.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli gospodarze, ale solidna obrona gości na wiele im nie pozwalała.Na domiar złego szybka akcja Springboks przyniosła im kolejne przyłożenie – Jean de Villiers (50 min.).
Sytuacja uległa zmianie, gdy w 51 min. na boisku, w miejsce słabo grających Stephena Donalda i Owena Franksa, weszli John Afoa i Isaia Toeava. Akcje All Blacks stawały się coraz groźniejsze. W 55min Sitiveni Sivivatu przyłożył po raz pierwszy dla gospodarzy, którzy zaczęli coraz wyraźniej panować na boisku, a goście opadali z sił.
Widząc to trenerzy RPA dokonali kluczowych zmian. W miejsce Shalka Burgera w 68min. pojawił się Ryan Kankowski, dwie minuty później boisko opuścił Bakkies Botha (wszedł Danie Rossouw) a w 77 min. bardzo zmęczonych i niedających już sobie radę w obronie Fourie du Preez’a i Bryana Habana zastąpili Ricky Januarie i Adrian Jacobs.
Na minutę przed końcem wiarę w zwycięstwo gospodarzom przywrócił Richie McCaw zmniejszając prowadzenie gości do 3 punktów (po podwyższeniu Cartera). To jednak nie wystarczyło aby pokonać Mistrzów Świata, którzy dzięki piątej wygranej w sześciu meczach mogli cieszyć się z wygrania turnieju.
Do rozegrania pozostał tylko jeden mecz. W najbliższą sobotę Nowa Zelandia w pojedynku o drugie miejsce spotka się z Australią.

NOWA ZELANDIA-RPA 29:32