Site icon rugby.info.pl

WALKA O PRZETRWANIE

Czyli – Historia siedleckiego rugby 1979-2004

Od 10 maja w siedleckich księgarniach pojawiła się monografia siedleckiego rugby pt. „Walka o przetrwanie – Historia siedleckiego rugby 1979-2004” autorstwa Jacka Wierzbickiego. Na promujący książkę Wieczór Autorski do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury 5 maja przyszło ponad 200 osób, aktualni lub byli zawodnicy siedleckich klubów, dziennikarze i sponsorzy.
Na 298 stronach czytelnik znajdzie historię wszystkich drużyn od mini żaka do old boja, opisy siedleckich imprez (w latach 1962-2004), sylwetki 159 zawodników, trenerów i działaczy, składy drużyn ligowych, wykaz reprezentantów, spis wszystkich zawodników grających w Siedlcach w rugby, opracowania statystyczne, a także rozdział poświęcony zmaganiom z kolejnymi klubami, którym rugby nie zawsze pasowało. Całość została zilustrowana 460 w większości niepublikowanymi dotychczas zdjęciami.
Książka ukazała się w twardej oprawie, została zszyta żeby przedłużyć jej trwałość, format B5, skład „Supreme Color” Siedlce, druk „Print 6” Lublin, czarno-biała, kolorowa, lakierowana okładka, waga 1 kg, cena 25 zł.
O przetrwanie rugby w Siedlcach zawsze trzeba było walczyć. Kiedy powstała sekcja nie chciano jej przyjąć do żadnego klubu, została więc przy Wojewódzkiej Federacji Sportu na co źle patrzyło wielu członków zarządu. Po przymusowym przejściu rugbistów do Robotniczego Klubu Sportowego VIS było kilka spokojnych lat, ale z powodu braku pieniędzy klub zawiesił działalność, a sekcja trafiła do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po roku MOSiR został połączony z MZKS Pogoń, także w tym klubie rugby nie chciano, dobrze, że innego zdania była Rada Miasta uznając owalną piłkę za dyscypliną priorytetową. Przez swoje niekonwencjonalne projekty, kampanię medialną, promocję dyscypliny i sponsorów oraz spektakularne jak na stworzone warunki sukcesy, rugbiści zyskali sobie grono wiernych przyjaciół, którzy wspierają ich wysiłki. Mają także wrogów, nie wszystkim się podoba, że Rugby Team wyłamuje się z kanonów klubu, który zapatrzony w jedną dyscyplinę zapomniał o wejściu w XXI wiek. „Walka o przetrwanie” opowiada o zawodnikach, działaczach i trenerach, którzy przez ćwierć wieku na boisku, a głównie poza nim walczyli o przetrwanie tej gry, ale przede wszystkim o historii tej dyscypliny w Siedlcach. (tekst z okładki)

Czub

Exit mobile version