Puchar Swiata: Gruzja pokonała Rumunię

W jedynym środowym pojedynku na Pucharze Świata w Nowej Zelandii Gruzja pewnie pokonała Rumunię 25:9. Najwięcej punktów dla podopiecznych Richie Dixona zdobył łącznik ataku Merab Kvirikashvili, a jedyne dla nich przyłożenie zaliczył gracz meczu Mamuka Gorgodze. Szczegóły w artykule.

GRUPA B

Jakkolwiek spotkanie pomiędzy Rumunią, a Gruzją na pewno nie ekscytowało tak dużej ilości sympatyków rugby, co pojedynki światowych potęg, to dla zawodników tych dwóch drużyn było chyba najważniejszym meczem podczas fazy grupowej. Forma, prezentowana wcześniej, a także fakt, iż Gruzini wygrali cztery z ostatnich pięciu starć z Rumunami, stawiały ich w roli faworyta. Mecz stał pod znakiem jubileuszu kapitana Rumunii – Mariusa Tincu, który rozgrywał 50-te spotkanie w koszulce swej reprezentacji. Początek meczu to natarcie graczy spod znaku Dębowego Liścia. W 5 minucie mogli oni objąć prowadzenie, lecz Manut Dumbrava chybił z karnego. Nie pomylił się za to Merab Kvirikashvili, który w 9 minucie otworzył wynik dla Gruzji. Dumbrava doprowadził do remisu jednak już po 180 sekundach. Od tego momentu gra wyrównała się i toczyła się głównie w środkowych sektorach boiska. W 24 minucie gruziński łącznik ataku ponownie dał prowadzenie swemu zespołowi, wykorzystując karnego. Sześć minut później Kvirikashvili dodał kolejne trzy oczka za wykorzystanie kolejnego kopu z podstawki. Jeszcze przed przerwą każdy z kopaczy trafił raz jeszcze, ustalając wynik pierwszej odsłony na 12:6 dla Gruzji. Od początku drugiej części zarysowała się delikatna przewaga Gruzinów. W 56 minucie ich najlepszy zawodnik – Mamuka Gorgodze – zdobył pierwsze tego dnia przyłożenie, podwyższone bezbłędnie przez Kvirikashviliego. Od tego momentu do ataku ruszyli Rumuni, lecz świetnie dysponowana była tego dnia defensywa podpiecznych Richie Dixona. Na następne zdobyte punkty musieliśmy czekać niemal kwadrans. Wtedy to najpierw Kvirikashvili, a następnie rezerwowy Florian Vlaicu wykorzystali po rzucie karnym. Łącznik ataku reprezentacji Gruzji pobił tym samym swój rekord w ilości zdobytych punktów w jednym spotkaniu na Pucharze Świata. Cztery minuty przed końcem zmiennik Kvirikashviliego – Malkhaz Urjukashvili – powiększył dorobek swojej drużyny o kolejne trzy punkty, ustalając wynik na 25:9 dla Gruzji. Dla zawodników z tego kraju to dopiero druga wygrana w historii występów na Pucharze Świata. Z kolei Rumuni ponieśli piątą porażkę z rzędu i żegnają się z tegorocznymi rozgrywkami z zerowym dorobkiem punktowym. Gruzinom pozostał jeszcze pojedynek z Argentyńczykami. Graczem spotkania, jak już wspomniano wcześniej został wybrany Mamuka Gorgodze.

28.09.11 Palmerston North – Arena Manatawu

Rumunia 9:25 Gruzja

Sędziowie: Dave Pearson (Anglia), Romain Poite (Francja), Vinny Munro (Nowa Zelandia)

Rumunia pkt: Manut Dumbrava 6 (2k), Florin Vlaicu 3 (1k)

Gruzja pkt: Merab Kvirikashvili 17 (1pd, 5k), Mamuka Gorgodze 5 (1P), Malkhaz Urjukashvili 3 (1k)

Rumunia: 15 Iulian Dumitras, 14 Stefan Ciuntu, 13 Csaba Gal, 12 Tiberius Dimofte, 11 Madalin Lemnaru, 10 Marin Danut Dumbrava, 9 Florin Surugiu, 8 Daniel Carpo, 7 Ovidiu Tonita, 6 Mihai Macovei, 5 Cristian Petre, 4 Valentin Ursache, 3 Paulica Ion, 2 Marius Tincu (kpt), 1 Mihaita Lazar
Rezerwowi: 16 Bogdan Suman, 17 Silviu Florea, 18 Valentin Poparlan, 19 Daniel Ianus, 20 Valentin Calafeteanu, 21 Constantin Gheara, 22 Florin Vlaicu
Trener: Romeo Stefan Gontineac

Gruzja: 15 Revaz Gigauri, 14 Revaz Gigauri, 13 David Kacharava, 12 Tedo Zibzibadze, 11 Alexander Todua, 10 Merab Kvirikashvili, 9 Irakli Abuseridze (kpt), 8 Dimitri Basilaia, 7 Mamuka Gorgodze, 6 Giorgi Chkhaidze, 5 Vakhtang Maisuradze, 4 Ilia Zedginidze, 3 David Zirakashvili, 2 Jaba Bregvadze, 1 David Kinchagishvili
Rezerwowi: 16 Goderzi Shvelidze, 17 Vasil Kakovin, 18 Levan Datunashvili, 19 Givi Berishvili, 20 Bidzina Samkharadze, 21 Irakli Chkhikvadze, 22 Malkhaz Urjukashvili
Trener: Richie Dixon