Site icon rugby.info.pl

Gruzja – rugbowa perła Kaukazu.

Po bardzo dobrym występie gruzińskiego zespołu w Pucharze Świata w rugby 2015 r., pojawiły się głosy, że nadszedł czas na rozszerzenie Pucharu 6 Narodów o kolejnego uczestnika.

Poziom sportowy jaki zaprezentowała reprezentacja Gruzji w rugby wzbudził uznanie kibiców i ekspertów rugby na całym świecie. O tym, jak popularnym sportem w samej Gruzji jest rugby, przekonał się również Milton Haig, nowozelandzki trener kadry Gruzji w rugby.

“To była pierwsza rzecz jaką zauważyłem, kiedy przyjechałem do Gruzji. Przygotowanie fizyczne nie stanowiło problemu, ale należało popracować nad techniką. Następną fazą była kwestia polepszenia procesu rozumienia gry oraz podejmowania prawidłowych decyzji pod presją w czasie rozgrywki. Poza tym, miałem silne wrażenie, że jestem wśród zawodników z wysp Pacyfiku we wschodniej Europie.”

Wielu zawodników z Gruzji wyjeżdża do Francji, gdzie grają w klubach z najwyższej klasy rozgrywek. Jednocześnie najlepsze kluby w Gruzji są na poziomie półprofesjonalnym, a zawodnicy, którzy kwalifikują się do reprezentacji, trenują na bieżąco pod okiem trenera Haiga, dopracowując poszczególne elementy gry. Dodatkowo, duży wysiłek wkładany jest również w pracę z młodzieżą, co zaprocentowało zwycięstwem Gruzji w Junior World Trophy.

W związku z automatycznym awansem do Pucharu Świata w rugby w 2019 roku, Gruzini stanęli przed problemem dotyczącym sparingpartnerów w okresie przed następnym turniejem, gdyż sam udział w rozgrywkach Pucharu Narodów Europy nie jest wystarczający.

John Feehan, dyrektor wykonawczy Pucharu 6 Narodów, zdementował pogłoski o możliwości rozszerzenia turnieju o kolejnych uczestników. „To nie jest nasze zadanie, żeby dostarczać rozwiązania dla Gruzji, Rumunii, czy jakieś innej drużyny. Puchar 6 Narodów ma się bardzo dobrze, a jeśli chodzi o rozwijanie poziomu rugby to powinna się tym zająć World Rugby.”

Octavian Morariu, Prezydent Rugby Europe, również dostrzega powyższy problem. „Musimy pamiętać, że Puchar 6 Narodów jest przede wszystkim przedsięwzięciem komercyjnym, które może stanowić przykład do naśladowania. Musimy podnieść poziom Pucharu Narodów Europy, bo tam też jest potencjał. Duży rynek jest w Niemczech, ale także w Polsce, która ma również swoją tradycję gry w rugby.”

W związku z powyższym, Rugby Europe rozpoczęła działania mające na celu podniesienie poziomu dotychczas prowadzonych w jej strukturach rozgrywek. Rozwój rugby na świecie powoduje, że kolejne kraje po Argentynie pukają do bram światowej czołówki. Również Gruzja, podobnie jak drużyny z rejonu Pacyfiku, coraz mocniej odnotowuje swoją obecność na rugbowej mapie świata.

Na podstawie theguardian.com

Muszak

Exit mobile version